Kompletowanie „wyprawki” dla biegacza to nie lada wyzwanie. Wymaga podejścia do sprawy kompleksowo i postawienia na produkty wysokiej jakości, które nie zawiodą nas podczas wysiłku. Najistotniejszym z wyborów jest jednak bez wątpienia wybór obuwia. To właśnie buty zapewniają nam największe bezpieczeństwo podczas biegania, dbają nie tylko o kondycję stóp, ale także stawów. Nie wspominając już o komforcie samej aktywności. Czym zatem kierować się podczas zakupów butów do biegania? Które parametry będą najważniejsze? I, co istotne, czy warto kupować tego typu obuwie przez Internet?

Rozmiar

To kwestia istotna przy wyborze każdego typu butów, jednak w przypadku akcesoriów do biegania, rozmiar ma znacznie większe znaczenie. Przede wszystkim – nieodpowiednio dobrany rozmiar może zrobić nam sporą krzywdę. Podczas biegania nietrudno o kontuzję, na przykład spowodowaną potknięciem. Wystarczy, że buty będą odrobinę za duże, by zachwiać naszą pewnością podczas biegu, co może nas kosztować nawet skręconą kostkę. Za małe obuwie będzie z kolei niszczyć pięty i palce, a także boki stóp, które bardzo szybko podczas aktywności zmęczą się i zaczną boleć. Efektywność treningu w źle wybranym pod kątem rozmiaru obuwiu raczej nie będzie powalająca.

Odpowiednia amortyzacja

Wiele osób, wybierając obuwie do ćwiczeń, nie zwraca uwagi na to, jak są one zbudowane. Prawdopodobnie myślą, że każdy but sportowy nada się idealnie zarówno do aktywności na siłowni, jak i do biegu po parku. Nic bardziej mylnego. Jeśli chcemy uniknąć kontuzji, bólu kostek i kolan, musimy zapewnić sobie odpowiednią amortyzację. Dlatego buty do biegania posiadają wyższe podeszwy, zwłaszcza w rejonie pięty. Powinny być także miękkie, by nie usztywniać zbytnio stopy i pozwolić jej naturalnie się ruszać. Jeśli jednak biegamy po bardziej kamienistym terenie, podeszwa może być twardsza. Mocna amortyzacja konieczna jest przede wszystkim dla tak zwanych supinatorów, czyli osób, które obciążają zewnętrzną część stopy podczas biegu. Przed zakupem warto zatem sprawdzić, jakim typem jesteśmy, wykonując test wodny.

Czy warto kupować buty do biegania przez Internet?

Oczywiście – o ile znamy dobrze swój rozmiar i typ stopy. Jeśli posiadamy taką wiedzę, możemy swobodnie wybrać buty przez Internet, kierując się kształtem buta, grubością podeszwy i materiałem wykonania (im lżejszy, tym lepszy). Oczywiście empiryczne sprawdzenie zawsze jest najlepsze, dlatego warto wybierać sklepy, które umożliwiają darmowy zwrot. Możemy wtedy bez stresu zamawiać buty do przymiarki. Co ważne, sklepy internetowe często proponują dużo lepsze ceny obuwia, także sportowego, dlatego warto sprawdzić oferty i wybrać coś dla siebie.